American Express Kartı Nedir?

"AmEx" olarak da bilinen American Express kartı, halka açık finansal hizmetler şirketi American Express (AXP) tarafından markalı bir elektronik ödeme kartıdır. American Express, ön ödemeli, ödeme ve kredi kartlarını düzenler ve işler. American Express kartları, ABD ve dünyanın her yerindeki bireyler, küçük işletmeler ve kurumsal tüketiciler tarafından kullanılabilir.


Temel Çıkarımlar

    American Express kartları, halka açık bir finansal hizmetler şirketi olan American Express tarafından verilir ve kredi kartları veya ödeme kartlarıdır.
  

  AmEx olarak da adlandırılan bir American Express kartı, ödül puanları, para iadesi ve seyahat avantajları gibi çeşitli avantajlar sunabilir. Delta ve Hilton'dakiler gibi bazı kartlar ortak markalıdır.
   

American Express, kart veren birkaç şirketten biridir ve kart ödemelerini işlemek için bir ağa sahiptir. Hem Visa hem de MasterCard'ın işlem ağları vardır, ancak kart vermezler.

American Express Kartlarını Anlamak

American Express kartları American Express tarafından verilir ve American Express ağında işlenir. American Express, sektördeki elektronik ödeme kartlarını hem düzenleme hem de işleme kapasitesine sahip birkaç finansal hizmet şirketinden biridir.

American Express, finansal hizmetler sektöründe halka açık bir şirkettir. Hem kredi kredisi hem de ağ işleme hizmetleri sunarak ona sektörde geniş bir rakip yelpazesi sunar. Geleneksel kredi verenler gibi, kredi kartları ve kredi kartları şeklinde sağladığı kredi ürünlerini ihraç etme kabiliyetine sahiptir.

American Express, MasterCard (MA) ve Visa (V) ile rekabet eden kendi işlem ağına sahiptir. En karşılaştırılabilir rakibi, aynı zamanda hem kredi ödünç verme hem de işlem hizmeti ağı sunan, halka açık bir finansal hizmet şirketi olan Discover Financial Services (DFS) 'dir. American Express, çoklu ürün yetenekleriyle hem faiz getiren ürünlerden hem de ağ işleme işlem hizmetlerinden gelir elde eder.

"Kara Kart" terimi genellikle, yalnızca davetle alınan American Express’in Centurion kartını ifade eder.


Özel Hususlar

American Express, gelirinin önemli bir bölümünü işlemlerin gerçekleştirilmesinden elde ediyor. Pek çok satıcı American Express kartlarını kabul eder ve müşterilere ödeme seçeneği olarak American Express'i sunmanın getirdiği avantajlar nedeniyle işlemeyle ilgili işlem ücretlerini ödemeye isteklidir.

Bir American Express işleminde, üye işyeri edinen banka, işlem sürecinde hem işlemci hem de amir banka olarak American Express ile iletişim kurar. Satıcı edinen bankalar, American Express işlemlerinde iletişimleri iletmek için American Express işlem ağıyla birlikte çalışmalıdır, American Express aynı zamanda işlemi doğrulayan ve onaylayan veren kurumdur.

Satıcılar, tek bir işlemle ilgili kapsamlı ücretlerin bir parçası olan işlem ağı hizmetleri için American Express'e küçük bir ücret öder. American Express, hem bir işlemci hem de yüksek kaliteli kredi veren olarak finansal hizmetler sektöründe güçlü bir itibar kazanmıştır.
American Express Kart Türleri

American Express, çeşitli perakende ve ticari müşterilere ön ödemeli banka kartları ve kredi kartları sunmaktadır.Ayrıca, her ay ödenmesi gereken kart bakiyeleri ile aylık kredi sunan sektör lideri bir ücret kartı sağlayıcısıdır.

American Express ücreti ve kredi kartları, standart yüklenim prosedürlerini takip eder. Şirket, yüksek kredi kalitesine sahip borçlular için adil bir arayış içindedir ve genellikle yüksek faizli bir kredi veren değildir. American Express kredi ve ödeme kartları, ödül puanları ve seyahat avantajları şeklinde çeşitli avantajlarla birlikte gelir. American Express, şu anda mevcut olan en iyi nakit geri ödeme kartları arasında olmasa da belirli satın alımlarda nakit para iadesi sunabilir. American Express ayrıca çok sayıda markalı ön ödemeli banka kartı da sunmaktadır. Ön ödemeli banka kartları, hediye kartı veya özel amaçlı yeniden yüklenebilen ödeme kartları olarak kullanılabilir.


Ortaklıklar, Ortak Markalı Kartlar

American Express, kartlarının çoğunu doğrudan tüketicilere verir, ancak aynı zamanda diğer finans kuruluşlarıyla ortaklıkları da vardır. Örneğin ABD'de Wells Fargo bir American Express kartı çıkarır ve Banco Santander Meksika'da American Express kartları sunar.American Express ayrıca tüketicileri kredi kartları için başvurmaya teşvik etmek için diğer şirketlerle ortaklıklar kurar. Müşterilerin Delta'da veya Hilton Hotels ortak markalı kartlarında kullanılabilen sık uçuş milleri kazanmalarına olanak tanıyan Delta Airlines ile ortak markalı kartları buna bir örnektir.