Visa Kartı Nedir?

Visa kartı, Visa ağını kullanan ve Visa markalı bir ödeme kartıdır. Şirket başlangıçta kredi kartlarını yayınladı, ancak o zamandan beri banka, ön ödemeli ve hediye kartlarını da içerecek şekilde şubelere ayrıldı. Visa kartları Visa sembolünü taşısa da, şirketin kendisi tarafından verilmez. Bunun yerine, ortak finansal kurumlar tarafından verilirler.

Visa adıyla markalanmış olsalar da, Visa kartları finans kurumları tarafından verilmektedir.
Visa Kartlarını Anlamak

Visa, önde gelen bir işlem ağıdır ve kartları dünya çapında 200'den fazla ülke ve bölgedeki işletmeler tarafından kabul edilmektedir. Ödeme işleme ağlarının sahibi olan diğer ödeme işleme şirketleri arasında Mastercard, American Express ve Discover bulunur.

Bir finans kurumu, tüm ödeme kartı ürünleri için Visa gibi tek bir işlem gerçekleştirme ağı sağlayıcısı ile ortak olmayı seçer. Her ihraççı, sunduğu Visa kartları için kendi şart ve koşullarını belirler ve Visa kartlarını sunacağı müşterilere karar verir. Visa kartları, bir dizi finans kurumu ortaklığı aracılığıyla bireysel ve ticari müşteriler tarafından kullanılabilir.

Hizmet sözleşmeleri banka işlem ücretlerini ve Visa ağ ücretlerini içerir. Visa ayrıca çeşitli hizmet anlaşmaları türleri aracılığıyla tüccarlarla ortaktır. Visa kartlarını kabul eden satıcılar, şirketin sağladığı ağ işleme hizmetlerinin maliyetinin bir parçası olarak Visa Inc.'e her müşteri işlemi için küçük bir işlem ücreti öder.

Her Visa kartı, işlemleri gerçekleştirmek için Visa ödeme işleme ağına güvenir. Bir birincil ödeme işleme ağı olarak Visa ile ortaklık, ödemelerin elektronik olarak alınmasına ve bir kart sahibinin hesabına borçlandırılmasına - veya alacaklandırılmasına - Visa kartlarını kabul eden satıcılardan satın alımlar yapılmasına olanak tanır. Tüm Visa kartları, kart sahibine kart sahtekarlığına karşı koruma sağlayan bir mikroçipin yanı sıra ön yüzünde basılı veya kabartmalı benzersiz 16 haneli bir numara ile birlikte gelir. Arka tarafta, kart sahibinin imzası için bir panel ile birlikte manyetik bir şerit var.


 • Temel Çıkarımlar
 • Visa kartları, Visa ağını kullanan ödeme kartlarıdır.
 • Finans kuruluşları, şirketin ağını kullanmak için Visa ile ortaklık yapıyor.
 • Visa kartları 16 haneli bir hesap numarası, çip ve manyetik şerit ile birlikte gelir.
 • Visa kartı türleri arasında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli ve hediye kartları bulunur.

  Visa Kartı Türleri

  Yukarıda belirtildiği gibi, Visa adıyla markalanan ve Visa ödeme işleme ağını kullanan birkaç farklı ödeme kartı türü vardır - Visa kredi kartları, Visa banka kartları ve ön ödemeli ve hediye kartları.
  Visa Kredi Kartları

  Finans kurumları, kredi raporlarına göre kredibilitesi olduğunu düşündükleri tüketicilere Visa kredi kartları verir. Visa kredi kartları, kart sahiplerine kolaylık ve güvenlik sağlar ve dünya çapındaki tüccarlarda ve otomatik para çekme makinelerinde (ATM'ler) kullanılabilir.

  Visa kartları, belirli bir perakendeci ile alışveriş yaparken% 0 başlangıç ​​APR'leri, geri ödeme ödülleri ve özel avantajlar gibi çok sayıda avantajla gelebilir. Geleneksel Visa kartları, kart sahiplerine temel hizmetler ve daha az avantaj sunar. Signature Visa kartları daha fazla ödül ve avantaj sunarken, Infinite Visa kartları en kredi değerine sahip kart sahiplerine premium hizmetler ve avantajlar sunar.

  Hesap numarası ve kart sahibinin adı Visa kartının ön yüzünde yazılıdır. Ayrıca arkasında özel bir üç basamaklı doğrulama kodu vardır. Bu kod, kart sahibi için ek güvenlik sağlar.
  Visa Banka Kartları

  Visa banka kartları, tüketicilerin çek ve tasarruf hesapları dahil günlük bankacılık hesaplarına erişmelerini sağlar. Kredi kartı gibi, perakendecilerden alışveriş yapmak veya bir şubede veya ATM aracılığıyla rutin banka işlemleri yapmak için kullanılabilirler. İşlemleri gerçekleştirebilmek için kart sahiplerinin kişisel kimlik numarası (PIN) kullanması gerekir.

  Visa banka kartlarında ayrıca kart sahibinin adı ve 16 haneli hesap numarası yer alır. Ancak bu numara, ilgili mevduat hesabı ile aynı değildir.
  Visa Ön Ödemeli ve Hediye Kartları

  Visa, çeşitli ön ödemeli ve hediye kartları sunmaktadır. Bu kartların her ikisi de perakendecilerden satın alınabilir ve ön yüzünde basılı 16 haneli bir hesap numarasıyla birlikte gelir.

  Ön ödemeli kartlar, bir depozito veya kredi kartı hesabıyla ilişkilendirilmez. Bu kartlar, kredi limiti görevi gören belirli miktarda para yüklü olarak gelir. Bu, kart sahibinin karta yüklenen miktarın üzerinde harcama yapamayacağı anlamına gelir. Bu kartlar Visa'nın kabul edildiği her yerde kullanılabilir ve bazı durumlarda ileride kullanılmak üzere yeniden yüklenebilir.

  Hediye kartları, tıpkı ön ödemeli bir kart gibi belirli bir miktar önceden yüklenir. Visa'nın kabul edildiği her yerde kullanılabilirler. Bazı hediye kartlarının belirli bir satıcıda kullanılması amaçlanmıştır. Hediye kartları genellikle kullanıldıktan sonra yeniden yüklenemez. Arkalarında özel bir PIN numarası ile gelirler.