Rejenere Selülozik, Mukavemetli, Parlak, Yumuşak, Asil


Kayın ağacından üretilen modal, tamamıyla doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir  lif çeşitidir. Yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir.

Modal iplikle örülen veya dokunan kumaşlar, yumuşak tuşeye sahiptir. Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli iklimlerde dahi giyim konforu sunar.

Termoplastik özellikte olmaması ve rejenere selülozik esaslı olması nedeniyle terbiye işlemleri sırasındaki davranışı pamuk elyafına benzer.

Doğal bir beyazlığa sahip olması nedeniyle ağartma, merserize işlemi gerektirmez.


Kullanım Alanları

Konfor ve estetiğin, parlaklık ve doğallığın arandığı tekstil ürünlerinde tercih edilmektedir. Kullanım alanlarından bazıları;

  • Tişörtler
  • Çoraplar
  • Sportif giysiler
  • Diğer dokuma ve örme tekstil ürünleri
  • Çarşaflar
  • İç giyim
  • Havlu ve bornozlar


MODAL MELANJLAR

Modal melanj iplikler, iplik üretiminin harman hallaç aşamasında istenilen melanjlık derecesine göre renkli modal elyafının karışımıyla elde edilmektedir. Her renkte değişik oranlarda melanjlık elde edilebilmektedir.

Modal melanj iplikler, modalın tüm üstün özelliklerinin yanı sıra üstün optik performansından (yansıtma) dolayı nihai ürüne mükemmel bir görünüm kazandırmaktadır.

MODAL KARIŞIMLARI

İplik, kumaşın özelliklerini belirleyen en önemli faktördür. İpliğin özelliklerini belirleyen en önemli faktör ise karışımında kullanılan lif cinsidir. Üstün özelliklere sahip modal elyafının, farklı üstün özellikleri olan diğer liflerle karıştırılmasıyla kullanım alanına göre uygun, farklı özelliklere sahip iplikler elde edilmektedir. Karsu, iplik kalitesini ve son üründeki efektleri düşünerek optimum karışım oranlarını saptamakta ve müşterisine mükemmeli sunmaktadır.

MODAL ve PENYE

Modal pamuk karışımı, her ikisinin de selülozik esaslı ve doğal olması nedeniyle kullanımda %100 doğallık sunmaktadır. Modal’ın karışıma kattığı narin, konforlu tutum, parlaklık ve yüksek yaş ve kuru mukavemet özellikleri ile pamuğun bilinen davranışları birleşerek iplik özelliklerini oluşturmaktadır. Modal ve pamuğun boya alma özelliklerindeki benzerlik, elde edilen ipliklerde uni görünümü sağlamaktadır. Modal ve pamuk karışımları, elde edilmek istenen özelliklere ve kullanım alanına göre değişik oranlarda yapılmaktadır. Pamuk, karde olarakta karışımda kullanılmaktadır.


MODAL ve ORGANİK PENYE

Karsu Tekstil klasik Modal ve Penye iplikleri yanında %5 , %50 ve isteğe bağlı diğer oranlarda organik penye pamuk içeren Modal ve Organik Penye iplikleri de üretmektedir.

Konvansiyonel pamuğa göre tamamen doğal yöntemlerle üretilen organik pamuk, üretim şekli nedeniyle tarım yapılan toprağın korunmasını sağlamakta ve sürdürülebilir tarıma olanak vermektedir.

Karsu Tekstil’in Organik Pamuk içeren ürünleri SKAL INTERNATIONAL ve SYSTAIN tarafından sertifikalıdır

MODAL ve YÜN

Modal yün karışımı iplikler, yünün sıcaklık, yumuşaklık, dolgun tutum ve buhar altında şekil alma özelliklerinin modalın üstün özellikleri ile birleştirilmesiyle elde edilen klimatik, yüksek konforlu, yumuşak, parlak ve yünsüdür.


MODAL ve KETEN

Modalın parlaklığı, yumuşak tutumu, konforu, ketenin özel efekti ve serinleticiliği üründe kendini göstermektedir. Üstün dayanım özellikleri ile kullanıcısına uzun süre zerafet ve konforu birlikte yaşatır.


MODAL ve POLYESTER

Modal ve polyester parlaklık, yumuşak tutum ve konforu, kolay temizlenme ve daha yüksek dayanım ile kullanıcısına sunar. Dökümlü bir kumaş yapısı vardır.

MODAL ve AKRİLİK

Yumuşak bir tutumu ve ipeksi bir görünüşü vardır. Yüksek taşıma konforu sunar. Boncuklanması düşüktür.

MODAL ve TENCEL

Modal ve Tencel karışımlı iplikler, daha iyi boyut stabilitesi, iyi bir tutum ve karışımın mükemmel uyumuyla yumuşak bir tuşe ve konfor sunar.


PROMODAL

Modal ve Lyocell elyaflarının % 65-%35 oranında karışımından elde edilirler. Vücudu serin tutar, %100 doğaldır ve ten ile uyumu çok iyidir. Nemi dışarı atar. Boyut stabilitesi iyidir, boncuklanmada (pilling) azalma, daha iyi kullanım değerleri, kolay temizlenme özelliği sunar.


MODAL ve NAYLON

Modal ve naylon elyafı %80-%20 oranında karıştırılmıştır. Modalın bilinen yumuşaklık, parlaklık, vücudu rahatsız etmeme gibi özelliklerinin yanı sıra, yüksek yaş ve kuru mukavemet, iyi ütü tutma özelliklerine sahiptir.